ANIMARKT Stop Motion Forum ogłasza program

4 października 2018

W dniach 8-13 października w Łodzi odbędzie się trzecia edycja ANIMARKT Stop Motion Forum. W programie wydarzenia znalazły się m.in. wykłady mistrzowskie, warsztaty, pitching krótkometrażowych filmów lalkowych.

W październiku Łódź na prawie tydzień stanie się stolicą animacji lalkowej. Producenci filmowi, dystrybutorzy, przedstawiciele nadawców telewizyjnych, platform VOD, animatorzy i inni goście reprezentujący światową branżę stop motion będą dzielić się wiedzą z osobami, które w świecie animacji stawiają dopiero pierwsze kroki. 

Program ANIMARKT Stop Motion Forum 2018 uwzględnia zarówno wydarzenia o charakterze otwartym, w których udział może wziąć każdy zainteresowany, jak i warsztaty oraz spotkania dla osób wybranych w trakcie rekrutacji. Uczestnictwo we wszystkich wydarzeniach ANIMARKT jest bezpłatne, wymagana jest jednak wcześniejsza rejestracja. Można jej dokonać za pośrednictwem strony internetowej www.animakt.pl w sekcji Program.

 

ANIMARKT 2018 – kluczowe wydarzenia

Do Łodzi z wykładem mistrzowskim przyjedzie Angela Poschet, wielokrotnie nagradzana ekspertka w zakresie organizacji produkcji i konsultantka odnoszących sukcesy filmów animowanych, m.in. nominowanego do nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej "Frankenweenie" Tima Burtona. Jej Masterclass "Jak zaplanować produkcję stop motion, żeby odnieść sukces i nie stracić pieniędzy" (piątek, 12.10., godz. 16:15) będzie doskonałą okazją do zajrzenia za kulisy produkcji filmu "Wyspa Psów" Wesa Andersona z perspektywy Production Supervisora. Angela opowie o swojej pracy, zaangażowaniu i odpowiedzialności: planowaniu i monitorowaniu harmonogramu zdjęć, a także procesu tworzenia dekoracji i lalek w całym okresie trwania produkcji.

ANIMARKT będzie gościć także Alvaro Ceppi’ego, chilijskiego reżysera kreatywnego, producenta i partnera w studiu Zumbastico, który poprowadzi Masterclass "Paper Port: rozwój i produkcja latynoamerykańskiego serial paper-motion" (czwartek, 11.10., godz. 16:00). "Paper Port" to dystrybuowany w wielu krajach chilijski serial telewizyjny stanowiący połączenie papierowej animacji poklatkowej z animacją 2D. Aktualnie trwają prace nad jego drugim sezonem. W trakcie wykładu Alvaro przedstawi cały proces realizacji serialu – od pomysłu, poprzez rozwój konceptu aż po produkcję. W wykładzie weźmie udział również Carlos Bleycher, autor scenariusza tego serialu.

Czym jest animacja i jak znajomość różnych technik i trików filmowych wpływa na przyjemność czerpaną z jej tworzenia będzie zastanawiał się w trakcie swojego wykładu mistrzowskiego Barry JC Purves, reżyser, animator i scenarzysta z ponad 40-letnim doświadczeniem w tworzeniu animacji stop motion, autor trzech książek o animacji.  Podczas wystąpienia zatytułowanego "Animacja – festiwal sztuczek" (sobota, 13.10., godz. 16:00) Barry zaprezentuje także, w jaki sposób bliska animatorom świadomość trików dzielona jest z innymi sztukami, takimi jak teatr, opera czy taniec.

W piątek, 12 października, odbędzie się także jednodniowa konferencja ANIMARKT Talks, której tematem przewodnim będzie wykorzystanie animacji poklatkowej w reklamach i grach wideo. Szczegółowy program konferencji i kluczowi prelegenci zostaną ogłoszeni wkrótce.

 

ANIMARKT 2018 – nowości w programie

W tym roku ANIMARKT odwiedzi Anna Kvorning, która zajmuje się wyszukiwaniem talentów dla światowej sławy amerykańskiego studia LAIKA. Podczas jedynego w Europie Środkowo-Wschodniej spotkania rekrutacyjnego, będzie szukać zdolnych animatorów lalkowych i twórców kostiumów. W spotkaniu z Anną Kvorning (piątek, 12.10.) będą mogli wziąć udział kandydaci, którzy w wyznaczonym terminie przesłali swoją aplikację i otrzymali zaproszenie na rozmowę.

Okazją do swobodnej rozmowy na poważne tematy będą śniadania z animacją. Gościem pierwszego z nich, które odbędzie się w piątek, 12 października, będzie Laure Goasguen z francuskiej firmy MIYU Distribution. Dwa animowane filmy krótkometrażowe ("Negative Space", "Garden Party") z katalogu tego dystrybutora w 2018 roku były nominowane do nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej. Tematem przewodnim piątkowego śniadania będzie "Dystrybucja i promocja filmów krótkometrażowych". Z kolei w sobotę, 13 października, odbędzie się śniadanie pod hasłem "Fundusze, organizacje regionalne i animacja" współorganizowane przez Łódź Film Commission – instytucję zapewniającą kompleksową i profesjonalną pomoc producentom zainteresowanym organizacją produkcji na terenie Łodzi. Będzie to okazja do zdobycia wiedzy na temat różnorodnym możliwości otrzymania organizacyjnego i finansowego wsparcia. 

W piątek, 12 października, odbędą się także konsultacje z łódzką agencją MOMAKIN, która reprezentuje utalentowanych artystów i firmy świadczące usługi na rzecz branży animacji: animatorów, twórców lalek, dekoracji, rekwizytów, kostiumów, specjalistów post-produkcji obrazu i dźwięku. Konsultacje w ramach wydarzenia ANIMARKT kierowane są zarówno do producentów szukających członków ekipy filmowej i podwykonawców, jak i do osób poszukujących nowych zleceń przy projektach z całego świata.

 

ANIMARKT 2018 wspiera talenty

Pitching ANIMARKT, który w 2017 roku odbył się po raz pierwszy, okazał się wielkim sukcesem. Dzięki zdobytej wówczas nagrodzie – aporcie rzeczowym Centrum Technologii Audiowizualnych (CeTA) – Martin Smatana z Czech, główny zwycięzca pitchingu, zrealizował swój krótkometrażowy film lalkowy "The Kite". Fragmenty tej animacji zostaną pokazane w trakcie ANIMARKT.

Wzorem roku ubiegłego, reprezentanci 15 projektów wybranych do finału pitchingu, wezmą udział w dwóch sesjach treningowych: scenariuszowej z producentem i konsultantem scenariuszowym Wimem Vanackerem oraz z autoprezentacji z dziennikarką Nancy Denney-Phelps. A w czwartek, 11 października, zaprezentują się przed jury i publicznością. Pula nagród tegorocznej edycji pitchingu obejmuje: aport rzeczowy CeTA w wysokości 60 tys. zł i 40 tys. zł, a także nagrody ufundowane przez telewizję Ale kino+, Dragonframe, DitoGear, studio Playade Sound, FestivalWhizz oraz CITIA.

Z myślą o twórcach szukających możliwości rozwijania swoich umiejętności, odbędą się trzy warsztaty. Każdy z nich potrwa 3 dni. Steven De Beul i Ben Tesseur z odnoszącego sukcesy belgijskiego studia Beast Animation poprowadzą warsztat dotyczący reżyserii animacji. Scenarzysta Carlos Bleycher specjalizujący się w tworzeniu treści dla widzów dziecięcych i młodzieżowych, w praktyczny sposób pokaże, jak należy konstruować bohaterów i scenariusze seriali animowanych (warsztat "Rozwój postaci i storytelling"). Drugi rok z rzędu swoje warsztaty z animacji postaci poprowadzi ceniony na świecie animator Tim Allen, który ostatnio pracował nad "Wyspą psów" Wesa Andersona. 

 

ANIMARKT 2018 – networking

Jednym z głównych celów ANIMARKT jest umożliwienie młodym twórcom nawiązania dobrych relacji z doświadczonymi praktykami z całego świata, ale też tworzenie dogodnych warunków do inicjowania rozmów o międzynarodowej współpracy. Temu celowi służą spotkania jeden na jednego, które podczas ANIMARKT odbędą się już po raz drugi. Dodatkowo, w tym roku goście ANIMARKT otrzymają dostęp do narzędzia, które pomoże im w sprawnym umawianiu spotkań – internetowej strony Matchmaker, gdzie znajdą się profile gości ANIMARKT z informacjami na temat ich doświadczenia, a także aktualnie poszukiwanych przez nich współpracowników i projektów.

ANIMARKT Stop Motion Forum z roku na rok rozbudowuje swój program. Wszystkie wydarzenia jego trzeciej edycji odbędą się w kompleksie EC1 Łódź, który mieści się na terenie i w zrewitalizowanych budynkach pierwszej łódzkiej komercyjnej elektrowni, która powstała w 1907 roku i działała do roku 2000. Aktualnie jest ona przestrzenią otwartą na rozmaite działania kulturalne i naukowe. Jest domem Centrum Nauki i Techniki EC1, Narodowego Centrum Kultury Filmowej, Łódź Film Commission oraz Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej (w budowie).

Cały program wydarzenia ANIMARKT dostępny jest na stronie internetowej: www.animarkt.pl. Tutaj też można zarejestrować swój udział. Aktualne informacje o ANIMARKT zamieszczane są także na Facebooku (www.fb.com/animarktPL) oraz w serwisie Instagram (www.instagram.com/animarkt).

 

ANIMARKT 2018 – organizatorzy i partnerzy

Organizatorem ANIMARKT Stop Motion Forum jest MOMAKIN – wielozadaniowy podmiot działający na rzecz popularyzacji i upowszechniania animacji, a także wspierania jej twórców w kraju i na arenie międzynarodowej. Głównymi Partnerami wydarzenia są „EC1 Łódź – Miasto Kultury” w Łodzi oraz Łódź Film Commission. Partnerem ANIMARKT i sponsorem nagród w pitchingu ANIMARKT zostało Centrum Technologii Audiowizualnych z Wrocławia. Partnerami są również: ASAF (Czechy), Mozinet (Węgry), Fest Anča International Animation Festival (Słowacja), Dragonframe, DitoGear, FestivalWhizz, Młodzi w Łodzi, Playade Sound, CITIA, Ale kino+, Boutique Hotel’s, a także SPPA – Stowarzyszenie Producentów Animacji, Stowarzyszenie Filmowców Polskich oraz Krajowa Izba Producentów Audiowizualnych. ANIMARKT jest dofinansowany przez Fundusz Wyszehradzki, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego  i współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.


(inf. prasowa)