Polska produkcja historyczna w Chinach

12 czerwca 2018

Jednym z kluczowych elementów wystawy w Heilan Horse Culture Museum pod Szanghajem jest fabularyzowany dokument 3D, w którym zainscenizowano bitwę z 1939 roku. Zdjęcia do produkcji były realizowane w Polsce.

Zdjęcia do chińsko-francuskiego projektu realizowano jesienią 2014 roku w Zaborowie pod Warszawą. Na realizację składają się trzy historyczne filmy krótkometrażowe, których przeznaczeniem jest prezentacja w niedawno otwartym muzeum Jiangyin City pod Szanghajem, którego ekspozycja jest poświęcona losom koni na przestrzeni wieków.

Najważniejszym ze zrealizowanych filmów była rekonstrukcja bitwy z kampanii wrześniowej 1939 roku, w której polskie wojska starły się z wojskami niemieckimi pod Krojantami. Produkcja była realizowana przez twórców z Polski, Chin, Francji, Hiszpanii oraz Czech. Polscy twórcy obsadzili większość pionów, odpowiadali m.in. za scenografię, kostiumy, charakteryzację oraz zdjęcia – za kamerą stanął Jacek Petrycki ("89 mm od Europy", "Dzwony wojny"). Filmy wyreżyserował chiński twórca Kerry Wang.

Za produkcję filmu w Polsce odpowiadała firma IMPAKT FILM, założony w 2013 roku przez Bartłomieja Glińskiego i Macieja Hamelę, dom produkcyjny specjalizujący się w realizacji filmów dokumentalnych i fabularnych, międzynarodowych koprodukcjach oraz produkcjach wykonawczych dla zagranicznych partnerów. Zdjęcia trwały 6 dni, w planie uczestniczyło codziennie ok. 150-200 osób, a realizacja obejmowała trudne elementy batalistyczne – zadania kaskaderskie wykonywało 40 kaskaderów oraz 25 koni. Za wybuchy i inne elementy pirotechniczne odpowiadali Polacy. Do obowiązków polskich filmowców należała także dbałość o odwzorowanie historycznej scenografii; kostiumów polskich ułanów oraz niemieckich żołnierzy oraz odwzorowanie wojennych pojazdów niemieckich: na planie pojawił się wóz opancerzony i czołgi typu Panzer.

Film realizowany był w technice 3D przy użyciu czterech pracujących synchronicznie kamer (zapis w 6K), a rekonstrukcja bitwy oraz inne filmy zrealizowane w Polsce będą wyświetlane w technice 3D w kilku salach muzeum. Za czasochłonną post-produkcję i efekty specjalne odpowiadała francuska firma Digital District, która była bezpośrednim zleceniodawcą dla Impakt Film.


Reżyseria: Kerry Wang
Zdjęcia: Jacek Petrycki
Scenografia: Dorota Rakowiecka
Kostiumy: Magda Rutkiewicz – Luterek, Agata Drozdowska
Sceny kaskaderskie: East Riders Hubert Kostrzewa 
Efekty pirotechniczne: Artur Sobieraj
Kierownik produkcji: Bartłomiej Gliński, Impakt Film
Produkcja wykonawcza: Maciej Hamela, Impakt Film
Post-produkcja obrazu i efekty specjalne: Digital District (Francja)

Krojanty Charge - Making Of 3D film from Impakt Film on Vimeo.