Netflix ogłasza produkcję pierwszego polskiego serialu

13 września 2017

Polskojęzyczny serial wyreżyserują Agnieszka Holland i Kasia Adamik. Zdjęcia powstaną w Polsce. Premiera przewidziana jest na rok 2018.

Kontynuując wspaniałą tradycję zimnowojennych thrillerów szpiegowskich, serial prezentuje alternatywną historię świata, w którym żelazna kurtyna nigdy nie opadła. W 2002 roku, dwadzieścia lat po straszliwym ataku terrorystycznym z 1982 roku, który zatrzymał polskie wyzwolenie i zapobiegł upadkowi Związku Radzieckiego, wierzący w ideały student prawa i skompromitowany oficer śledczy odkrywają spisek, który pozwolił utrzymać żelazną kurtynę i represyjne państwo policyjne w Polsce. Po dwóch dekadach pokoju i dobrobytu, przywódcy reżimu wcielają w życie tajny plan wymyślony wspólnie z nieoczekiwanym przeciwnikiem jeszcze w latach 80. Spisek radykalnie odmieni Polskę i wpłynie na życie wszystkich mieszkańców kraju - i całego świata.  Odkrycie zrobione przez obu mężczyzn może rozpętać rewolucję, a rządzący nie cofną się przed niczym, żeby zachować je w tajemnicy.

Pomysłodawcą i autorem scenariusza jest Joshua Long, a serial zostanie wyprodukowany przez firmy The Kennedy/Marshall Company i House Media Company. Producentami wykonawczymi serialu będą Frank Marshall ("Jurrasic World", "Jason Bourne") i Robert Zotnowski ("House of Cards") z The Kennedy/Marshall Company, Andrzej Besztak z polskiej firmy The House Media Company oraz Joshua Long, Maciej Musiał i Agnieszka Holland. To kolejna, po wyreżyserowaniu kilku odcinków "House of Cards", współpraca uznanej polskiej reżyser z platformą Netflix. 


- Bardzo się cieszymy, że będziemy mogli połączyć wspaniałe doświadczenie zespołu Netflixa, amerykańskich producentów i scenarzysty z polskimi talentami i polską wrażliwością – powiedziała reżyser Agnieszka Holland.

Producent Frank Marshall dodał: Od dłuższego czasu chciałem współpracować z Agnieszką Holland, dlatego bardzo się cieszę, że będę mógł podjąć się produkcji serialu dla serwisu Netflix i pracować razem z niezwykle utalentowanymi aktorami i ekipą filmową z Polski.

- Z największą przyjemnością potwierdzamy, że będziemy pracować nad produkcją pierwszego polskojęzycznego serialu oryginalnego. Niezmiernie cieszymy się ze współpracy z firmami The Kennedy/Marshall Company i House Media oraz z wybitną polską reżyserką Agnieszką Holland. Jesteśmy przekonani, że ten gatunek przemówi nie tylko do polskich widzów, ale także do międzynarodowej widowni. Więcej szczegółów ujawnimy jeszcze w tym roku - podsumował Erik Barmack, wiceprezes firmy Netflix ds. międzynarodowych treści oryginalnych.

(inf. prasowa)