Zdjęcia do filmu "Gareth Jones" w Polsce

18 kwietnia 2018

W Polsce trwają zdjęcia do historycznego thrillera w reżyserii Agnieszki Holland. Polsko-brytyjsko-ukraińska koprodukcja w międzynarodowej obsadzie podejmuje wątek głodu na Ukrainie w latach 30.

Oparty na faktach film opowiada historię młodego walijskiego dziennikarza Garetha Jonesa, który odkrywa tajemnicę Wielkiego Głodu na Ukrainie. W latach 30. XX wieku polityka Stalina doprowadziła do głodowej śmierci około 4-5 mln ludzi, czemu komuniści konsekwentnie zaprzeczali. Dziennikarskie śledztwo i publikacje Jonesa nie tylko uświadomiły Zachodowi, co dzieje się na Ukrainie, ale były też źródłem inspiracji dla George'a Orwella do napisania "Folwarku zwierzęcego". Determinację w ujawnianiu prawdy młody dziennikarz przypłacił śmiercią, najprawdopodobniej z rąk NKWD. 

Reżyserii filmu podjęła się Agnieszka Holland ("Europa, Europa", "W ciemności", "House of Cards"), jedna z najbardziej uznanych na świecie polskich reżyserek. Scenariusz napisała Andrea Serdaru-Barbul, amerykańska dziennikarka ukraińskiego pochodzenia. Za kamerą stanął Tomasz Naumiuk ("Amok", "Być jak Kazimierz Deyna"). Scenografią zajął się Grzegorz Piątkowski ("Miasto 44"), a kostiumami Aleksandra Staszko ("Ida", "Demon").

- Film, oprócz tragedii Wielkiego Głodu, pokazuje proces zatajania prawdy w imię międzynarodowych politycznych interesów. Miliony ludzi umierają z głodu, w tym samym momencie, gdy ukraińskie zboże finansuje budowę komunistycznego imperium. Główny bohater, Gareth Jones, samotnie staje do walki przeciw temu zakłamaniu, nawet za cenę własnego życia - mówi producent Stanisław Dziedzic/

W rolach głównych występują James Norton ("Wojna i pokój”, "McMafia") jako tytułowy Gareth Jones,  Vanessa Kirby ("The Crown") oraz Peter Sarsgaard ("Garden State", "Była sobie dziewczyna"). W filmie wystąpią także polscy aktorzy: Michalina Olszańska, Beata Poźniak oraz Krzysztof Pieczyński.

Zdjęcia do "Garetha Jonesa" ruszyły w lutym na Ukrainie. Z początkiem kwietnia ekipa przeniosła się do Polski. Do tej pory zrealizowano kilka dni zdjęciowych na Śląsku i w Małopolsce. Zagrały m.in. socrealistyczny Pałac Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej, modernistyczny i monumentalny gmach Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach, Pałac Dietla w Sosnowcu oraz Pyskowice.

W Krakowie zdjęcia realizowano na ulicach Wielopole i Zyblikiewicza wykorzystując charakterystyczne bryły modernistycznych kamienic, które będą udawać moskiewskie lokacje. Z kolei wnętrza Urzędu Miasta Krakowa oraz spektakularne pomieszczenia Pałacu Goetzów w Brzesku zagrają rosyjską ambasadę w Londynie i brytyjski klub dla dżentelmenów.

- Pracujemy zgodnie z zaplanowanym kalendarzem w lokacjach, które spełniają nasze oczekiwania artystyczne. Nie bez znaczenia jest finansowe i logistyczne wsparcie jakie otrzymaliśmy z Małopolski, głównie z Krakowa. Przed nami kolejny etap zdjęciowy na Górnym Śląsku. Mam nadzieję, że będziemy równie usatysfakcjonowani. Mam wrażenie, że do tej pory Śląsk był stosunkowo mało odkryty przez filmowców i może nas jeszcze pozytywnie zaskoczyć - podsumowuje Stanisław Dziedzic.   

Ekipa filmowa ma w planach jeszcze powrót na Śląsk oraz realizację kilku dni zdjęciowych w Warszawie, m.in. w Teatrze Wielkim i na hali zdjęciowej, potem plan zdjęciowy przenosi się do Szkocji. Koniec zdjęć zaplanowany jest na czerwiec. 

Wiodącym producentem jest firma Film Produkcja, która ma na swoim koncie takie międzynarodowe koprodukcje jak "Scaffolding" czy "Ilegitim".  Producentami wykonawczymi filmu są Stanisław Dziedzic, Klaudia Śmieja oraz Andrea Serdaru-Barbul. Brytyjskim koproducentem filmu jest Angus Lamont z Crab Apple Films, ukraińskim Egor Olesov z firmy Film UA a polskimi Jacek Kulczycki i Magda Zimecka. Film współfinansowany jest ze środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Krakowskiego Biura Festiwalowego, Creative Scotland, Ukrainian Film State Agency, ORKA, Kino Świat i FILM PRODUKCJA. Światową sprzedażą "Garetha Jonesa" zajmuje się WestEnd Films, a premiera została zaplanowana na rok 2019.